Säästöä leivontaan – tee itse Fazer Crush

MarinneCrushFazer Cruch on pari vuotta sitten Fazerin lanseerama raesekoite. Makuja on muistaakseni kolme: turkinpippuri, marianne, tumma suklaa, valkoinen suklaa ja wienernougat. Fazerin eri raesekoituksia myydään muistaakseni 150 gramman pusseissa ja yksi pussi maksaa noin 3 euroa. Crushit ovat todella hyviä leivonnassa ja esimerkiksi jäätelön päälle laitettuina. Ongelma on kuitenkin pussin suht korkea hinta. Continue reading

Halvempaa ruokaa

Jos haluaa saada ruokakorinsa ostettua halvemmalla, kannattaa isojen kauppojen sijasta tehdä viikottaiset ostokset Lidllistä. Olen sen nyt itse todennut. Entisenä s-etukortin omistajana keskitin ruokaostokseni pitkään Prismoihin ja S-marketeihin. Asun yksin, mutta silti lähes aina kauppakorini maksoi 25 euroa, kun ostin ihan vain perustavaroita. Nyt muuton takia Lidl:stä on tullut lähikauppani ja täytyy sanoa, että ennakkoluuloni ovat karisseet. Ruokakorin saa sieltä lähes aina kolmanneksen halvemmalla. Ainoat ruoka-aineet, joita en välttämättä Lidl:stä osta, ovat hedelmät ja vihannekset, joiden olen huomannut menevän nopeamminen piloille kuin mitä muualta ostetut. Sen sijaan juuston sieltä saa aina halvemmalla, samaten leikkeleet ja muut maitotuotteet, kuten maito, piimä, viilit ja jogurtit.

Continue reading